SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü, SGK, Emekli Sandığı, Sicil Sorgulama, Plaka Sorgulama, AÖF, YGS, LYS ve diğer sorgulama ve hesaplama sayfaları

Sabıka Kaydı (Adli Sicil Kaydı) Sorgulama

Ülkemizde pekçok kurum ve şirket özellikle iş başvurularında kişilerden istediği belgelerden biri de sabıka kaydı belgesidir. Adli sabıka kaydı kişinin adli suç bilgilerinin bulunduğu belgedir. Geçmişte işlemiş olduğunuz bir suç bu belgede gözükür. Kişinin geçmişte işlediği herhangi bir suç olup olmadığını öğrenmek için hemen hemen her işe girişte bu belge mutlaka istenir. Önceden bu belgeyi çıkartmak için herhangi bir adliyeye gidip müracatta bulunmak gerekirdi. Ancak günümüzde E-devlet sitesi üzerinden adli sicil kaydı kolaylıkla çıkarttırılabilmektedir. Bunun için tek gereken E-devlet şifresine sahip olmanızdır.

E-Devlet Sitesi Üzerinden Sabıka Kaydı Çıkarttırma

Öncelikle bir alt satırda yer alan linke tıklayarak “E-Devlet Sistemi Adli Sicil Kaydı Sorgulama” sayfasına gidiniz.
Adli Sicil Kaydı Çıkartmak İçin TIKLAYINIZ!

e-Devlet sisteminin sunduğu hizmetlerden faydalanabilmek için mutlaka kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” linkine tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapabileceğiniz sayfaya gidiniz.

Açılan sayfada 11 haneli TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapıyoruz. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa herhangi bir postaneden 2 TL lik bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifreyi kaybetmeniz durumdan yine bir postaneden 10 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz. Bu yüzden ilk defa aldığınız şifreyi iyi saklamanız tavsiye edilmektedir. Eğer şifre ile giriş yapmak istemiyorsanız diğer giriş yöntemlerinden biri ile de sisteme giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sistem sizi otomatik olarak “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” sayfasına yönlendirecektir. “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” 3 adımlı bir işlemdir. 1. adımda ekrandaki bilgilendirme yazısını okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretledikten sonra “Devam et” butonuna tıklayınız.

2. Adım sorgulama formunun olduğu sayfadır. Bu sayfada sayfanın üst kısmında kimlik bilgileriniz yer almaktadır. Onun altında ise belge ile ilgili gerekli bilgilerin girileceği sorgulama formu yer almaktadır.

Sorgulama formundaki ilk alanda belgenin verileceği kurumun türünü seçmeniz gerekmektedir. Eğer belge bir devlet kurumuna verilecekse “Resmi”, özel bir kuruma verilecekse “Özel”, yabancı ülkede yer alan bir kuruma verilecekse “Yabancı Ülke” seçeneği seçilecek. “Yabancı Ülke” seçeneğini seçtiğinizde formda “Dil Seçimi” adında  bir alan daha ortaya çıkacaktır. E-Devlet sisteminde adli sicil kaydını 8 dilden birinde tercümeli olarak çıkartabilirsiniz. Örneğin Fransızca konuşulan bir ülkede bu belgeyi kullanacaksanız “Dil Seçimi” listesinden fransızca seçmelisiniz.

Formda yer alan 2. alanda belgenin neden verileceğini seçmelisiniz. Belgenin geçerli olabilmesi için mutlaka bu alanda doğru seçeneğin seçilmesi gereklidir.

3. Alanda ise belgenin verileceği kurum adı yazılacaktır.

Formu doldurduktan sonra alttaki “Sorgula” butonuna tıklayarak 3. adıma geçilecektir.

3. Adım sorgulama sonucu ekranıdır. Yani adli sicil kaydı belgesini çıkartacağınız ekrandır.  Bu ekranda sabıka kaydının  bir kopyası yer almaktadır. Önce Sağ üst köşedeki “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak dosyayı indirip, daha sonra indirilen dosyayı yazdırarak adli sicil kaydı çıkartma işlemini tamamlamış oluruz.

 

acilsorgula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir