SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü, SGK, Emekli Sandığı, Sicil Sorgulama, Plaka Sorgulama, AÖF, YGS, LYS ve diğer sorgulama ve hesaplama sayfaları

GSS Borç Sorgulama

1 Ocak 2012 tarihinde uygulamaya geçilen GSS (Genel Sağlık Sigortası)’nin temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlamak olarak tanımlanabilir. GSS kapsamında sosyal güvencesi olmayan vatandaşların, prim ödeyip ödeyemeyeceklerini belirleyen gelir testi sonucunda gelirleri asgari ücretin 1/3 oranından daha fazla olanlar sağlık ve sigorta işlemlerinden yararlanabilmek için prim ödemekle yükümlü oldu. Eğer yaptırdığınız gelir testinde aylık geliriniz bu tutarın üstünde çıktıysa GSS borç sorgulama işlemiyle yükümlü olup olmadığınızı ve yükümlü iseniz ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Gelirleri asgari ücretin 1/3 oranından daha düşük olan kişilerin GSS primlerini devlet ödemektedir. GSS kapsamında bulunan vatandaşların, sağlık kuruluşlarından ve hastanelerden yararlanabilmeleri için her ay belli bir miktar prim ödemeleri gerekmektedir. Ödenen GSS primlerinin miktarı ise, vatandaşların gelir miktarlarına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. GSS primleri, asgari ücret ile aylık gelirin miktarları temel alınarak hesaplanmaktadır.

GSS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS ile  birlikte “GSS borç sorgulama, GSS prim borcu hesaplama” gibi ifadeler hayatımıza girdi. Peki GSS borcunuzun olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz. Bu yazıda e-Devlet sistemi üzerinden GSS borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak e-Devlet sistemi üzerindeki “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfasına gidiniz.

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

Bu hizmetten yararlanabilmek için bilgi güvenliğinizi sağlamak amacıyla öncelikle e-Devlet sistemi üzerinde kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” linkine tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapabileceğiniz sayfaya gidiniz.

GSS borç sorgulama için kimlik doğrulama

Daha sonra açılan ekranda 11 haneli TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapıyoruz. Eğer e-Devlet şifreniz bulunmuyorsa herhangi bir postaneden 2 TL lik bir ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

GSS borç sorgulama için giriş yapın

Eğer şifre ile giriş yapmak istemiyorsanız diğer giriş yöntemlerinden biri ile de sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sistem sizi otomatik olarak “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” sayfasına yönlendirecektir.

Diğer SGK işlemleri ile ilgili aşağıdaki linklere tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.
SGK Hizmet Dökümü Alma
SSK Sicil No Sorgulama 

acilsorgula

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir